| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Race Width | 14mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Non Contact Seals On Both Sides |
| Bearing Clearance | C3 |
| Cage Material | Non-metallic |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 10.2kN |
| Dynamic Load Rating | 15.9kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 0 Extra Light |
| Partial Bearing Code | 6007 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.