| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Race Width | 8mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Shielded |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 3.25kN |
| Dynamic Load Rating | 6.37kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 0 Extra Light |
| Partial Bearing Code | 16003 |
| Model Number p | 160022Z |
| Model Number (p) | 160022Z |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.