| Inside Diameter | 4.77mm |
| Outside Diameter | 12.7mm |
| Race Width | 4.9mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Shielded |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Stainless Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 488kN |
| Dynamic Load Rating | 1.301kN |
| Bore Type | Parallel |
| Partial Bearing Code | SR3ZZ |
| Bearing Reference Number | SR3ZZ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.