| Inside Diameter | 9mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Race Width | 7mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 1.444kN |
| Dynamic Load Rating | 3.356kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 0 Extra Light |
| Race Type | Plain |
| Partial Bearing Code | 609 |
| Race Material | Steel |
| Bearing Reference Number | 609-2RS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.