| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Race Width | 30.2mm |
| Ball Bearing Type | Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 2 |
| Static Load Rating | 26.95kN |
| Dynamic Load Rating | 40.67N |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 3 Medium |
| Race Type | Plain |
| Partial Bearing Code | 3306 |
| Race Material | Steel |
| Bearing Reference Number | 3306A-2RS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.