| Bearing Inside Diameter | 16mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 36 x 50 x 41mm |
| Dynamic Load Rating | 710N |
| Static Load Rating | 530N |
| Housing Width | 50mm |
| Housing Height | 41mm |
| Housing Length | 36mm |
| Series | KGBA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.