| Bearing Inside Diameter | 16mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 36 x 56 x 37.5mm |
| Dynamic Load Rating | 710N |
| Static Load Rating | 530N |
| Housing Width | 56mm |
| Housing Height | 37.5mm |
| Housing Length | 36mm |
| Series | KGB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.