| Bearing Inside Diameter | 30mm |
| Bearing Unit Type | Pillow Block Bearing Unit |
| Housing Dimensions | 79 x 87 x 70mm |
| Dynamic Load Rating | 5100N |
| Static Load Rating | 35700N |
| Housing Width | 87mm |
| Housing Height | 70mm |
| Housing Length | 79mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.