| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Unit Type | Pillow Block Bearing Unit |
| Housing Dimensions | 54 x 60 x 50mm |
| Dynamic Load Rating | 2250N |
| Static Load Rating | 15750N |
| Housing Width | 60mm |
| Housing Height | 50mm |
| Housing Length | 54mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.