| Bearing Inside Diameter | 16mm |
| Bearing Outside Diameter | 24mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 45 x 30 x 38mm |
| Dynamic Load Rating | 930N |
| Static Load Rating | 630N |
| Housing Width | 30mm |
| Housing Height | 38mm |
| Housing Length | 45mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.