| Bearing Inside Diameter | 25mm |
| Bearing Outside Diameter | 40mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| Housing Dimensions | 67 x 78 x 51mm |
| Dynamic Load Rating | 5040N |
| Static Load Rating | 2470N |
| Housing Width | 78mm |
| Housing Height | 51mm |
| Housing Length | 67mm |
| Series | R1037 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.