| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Outside Diameter | 32mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| Housing Dimensions | 54 x 60 x 42mm |
| Dynamic Load Rating | 2570N |
| Static Load Rating | 1180N |
| Housing Width | 60mm |
| Housing Height | 42mm |
| Housing Length | 54mm |
| Series | R1037 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.