| Total Thickness | 0.09mm |
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 12mm |
| Length | 20m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 2.9 N/cm |
| Adhesive Material | Thermosetting Acrylic |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +130°C |
| Minimum Temperature Resistance | -30°C |
| Model Number | HB 710 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.