| Total Thickness | 0.09mm |
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.05mm |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Adhesion Strength | 4 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +110°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | AT506 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.