| Total Thickness | 0.38mm |
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.254mm |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 7.2 N/cm |
| Adhesive Material | Aluminium Foil |
| Tensile Strength | 220.7N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +80°C |
| Minimum Temperature Resistance | -32°C |
| Model Number | 2552 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.