| Total Thickness | 0.075mm |
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.025mm |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Adhesion Strength | 12 N/cm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Tensile Strength | 18N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +70°C |
| Minimum Temperature Resistance | -25°C |
| Model Number | 1436 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.