| Width | 19mm |
| Thickness | 1.6mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 19 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 9N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Model Number | 62936 |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 10N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.