| Width | 25mm |
| Thickness | 0.8mm |
| Length | 10m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 14.4 N/cm |
| Foam Density | 770kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 68.6N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Model Number | VST 6080G |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 61.7N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.