| Width | 19mm |
| Thickness | 1.1mm |
| Length | 3m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 39 N/cm |
| Foam Density | 590kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 62N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Model Number | 5952F |
| Series | VHB™ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.