| Width | 19mm |
| Thickness | 1.1mm |
| Length | 3m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 44 N/cm |
| Foam Density | 800kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +93 (Short Term)°C |
| Model Number | 4952 |
| Series | VHB™ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.