| Colour | Translucent |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | UHMW Polyethylene |
| Thickness | 0.11mm |
| Adhesive Material | Acrylate |
| Adhesion Strength | 4.3 N/cm |
| Elongation At Break | 300% |
| Tensile Strength | 43N/cm |
| Finish | High-slip PE |
| Trade Name | 51206 |
| Model Number | 51206 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.