| Colour | Silver |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | Non-Woven |
| Thickness | 0.04mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 5.9 N/cm |
| Elongation At Break | 5% |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Model Number | HB 340 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.