| Colour | Transparent |
| Width | 25mm |
| Length | 16.5m |
| Backing Material | UHMW Polyethylene |
| Thickness | 0.17mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 28 N/cm |
| Elongation At Break | 470% |
| Tensile Strength | 526N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +107°C |
| Minimum Operating Temperature | -34°C |
| Trade Name | Scotch 5421 |
| Model Number | Scotch 5421 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.