| Colour | White |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 55m |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Thickness | 0.19mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 4.2 N/cm |
| Elongation At Break | 10% |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +232°C |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Trade Name | Scotch 361 |
| Model Number | 361 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.