| Colour | Black |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 48mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.19mm |
| Adhesive Material | Resin, Rubber |
| Adhesion Strength | 11 N/cm |
| Elongation At Break | 30% |
| Tensile Strength | 110N/cm |
| Trade Name | Scotch 2904 |
| Model Number | 2904 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.