| Colour | White |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 12mm |
| Length | 55m |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Thickness | 0.18mm |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation At Break | 5% |
| Tensile Strength | 252N/cm |
| Finish | Glass |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Model Number | Scotch 27 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.