| Colour | Blue |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 48mm |
| Length | 55m |
| Backing Material | PE Cloth |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 5.3 N/cm |
| Elongation At Break | 19% |
| Tensile Strength | 63N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Trade Name | Performance Plus |
| Model Number | 8979 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.