| Colour | Brown |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | Glass Cloth, PTFE |
| Thickness | 0.14mm |
| Adhesion Strength | 3.1 N/cm |
| Elongation At Break | 5% |
| Tensile Strength | 176N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| Minimum Operating Temperature | -73°C |
| Model Number | 5451 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.