| Tape Type | Plastic Tape |
| Backing Material | Kraft Paper |
| Width | 19mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Clear |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 2.7 N/cm |
| Tensile Strength | 2.7N/cm |
| Series | Scotch® |
| Maximum Operating Temperature | +82°C |
| Model Number | 924 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.