| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | Grey |
| Application | Bonding, Exterior, Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Food Processing Safe | No |
| Physical Properties | Low Modulus, Neutral Cure, Waterproof |
| Cure Time | 1 (6 mm) day |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +120 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.