| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | White |
| Package Size | 310 ml |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Food Processing Safe | No |
| Trade Name | RCS Rapid cure |
| Cure Time | 24 h |
| Product Form | Non-Slump Paste |
| Odour | Low |
| Viscosity Measurement | 100Pa/s |
| Elongation | 250% |
| Operating Temperature Range | -40 → +130 °C |
| Tensile Strength | 500N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.