| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | Grey |
| Application | Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +220°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | Low Linear Shrinkage, Non-Corrosive, Tack-Free |
| Cure Time | <8 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Specific Gravity | 2.11 |
| Dielectric Strength | 20kV/mm |
| Chemical Composition | Acetone |
| Elongation | 103% |
| Hardness | 67 Shore A |
| Operating Temperature Range | -50 → +220 °C |
| Special Features | Excellent Thermal Conductivity, Fast Skinning, Low Linear Shrinkage, Non Corrosive |
| Tensile Strength | 390N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.