| Sealant Type | Sealant Strip |
| Colour | Black |
| Package Size | 2 x 20 mm, 10 m |
| Minimum Operating Temperature | -29°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Trade Name | Scotch-Weld 5313 |
| Elongation | 1.8 |
| Operating Temperature Range | -29 → +100 °C |
| Tensile Strength | 14N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.