| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 1 kg |
| Special Properties | Flame Retardant |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore D |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dielectric Strength | 16.6kV/mm |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Operating Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Odour | Characteristic |
| Volume Resistivity | 10^14 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.