| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Can |
| Package Size | 375 ml |
| Cure Time | 35 min → 24 h |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +145°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Chemical Composition | Acetone, Ethyl Lactate, Hydrocloric Acid, Isohexanes, Isopropyl Alcohol, Mineral Spirits, Water, Xylene |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 3300cP/s |
| Operating Temperature Range | -30 → +145 °C |
| Setting Time | 60min |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.