| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 300 ml |
| Cure Time | 1 h @ 90 °C, 3 h @ 80 °C, 30 min @ 120 °C |
| Hardness | 84 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.3W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Dielectric Strength | 15.8kV/mm |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -65 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.