| Product Material | PUR |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 375 ml |
| Cure Time | 1 h @ 65 °C, 24 h @ 22 °C, 45 min @ 80 °C |
| Hardness | 80 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.25W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Dielectric Strength | 16kV/mm |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 220 (Part B) cP, 320 (Part A) cP |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -50 → +125 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.