| Trade Name | UR5041 |
| Product Material | PUR |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Oxidation Resistance |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore A |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Operating Temperature Range | -60 → +125 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.