| Trade Name | AS 1603 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 310 ml |
| Cure Time | 1 h |
| Hardness | 33 Shore A |
| Thermal Conductivity | 0.2W/mK |
| Colour | Translucent |
| Maximum Operating Temperature | +220°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +220 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.