| Trade Name | EGel3000 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Kit |
| Package Size | 2 kg |
| Cure Time | 7 days |
| Colour | Transparent |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dielectric Strength | >18.5kV/mm |
| Chemical Composition | Silicone |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 630mPa/s |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -55 → +200 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.