| Trade Name | QSil 553 |
| Product Material | Silicone |
| Package Type | Kit |
| Package Size | 2 L |
| Special Properties | Thermal Conductivity |
| Cure Time | 24 h @ 25 °C, 7 min @ 100°C |
| Thermal Conductivity | 0.68W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Viscosity Measurement | 6000mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +260 °C |
| Volume Resistivity | 4.02E+14Ω cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.