| Trade Name | Scotchcast 40 |
| Hardness | 57 Shore D |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Dielectric Strength | 34 → 38kV/mm |
| Physical Form | Liquid |
| Viscosity Measurement | 2500mPa/s |
| Operating Temperature Range | 5 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.