| Application | Pipe Sealing |
| Colour | Brown |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Strength | High |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Package Size | 50 ml |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 24 h |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Bis(Isopropyl)Naphthalene, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Viscosity Measurement | Medium |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.