| Application | Gasket Sealing |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +250°C |
| Strength | High |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 100 ml |
| Product Form | Paste |
| Trade Name | LOCTITE SI 5980 |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 0.5 h |
| Operating Temperature Range | -55 → +250 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.