| Application | Thread Sealing |
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Package Size | 100 ml |
| Product Form | Gel |
| Trade Name | Loctite SI 5331 |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 12 h |
| Chemical Composition | Silicone |
| Viscosity Measurement | 50000 |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
| Special Features | Useable for plastics |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.