| Application | Gasketing |
| Colour | Red |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 50 ml |
| Product Form | Liquid |
| Trade Name | LOCTITE 5800 |
| Package Type | Bottle |
| Cure Time | 24 h |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 150000mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +180 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.