| Application | Thread Sealing |
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Size | 50 m |
| Product Form | Sealant |
| Trade Name | Loctite 55 |
| Package Type | Container |
| Chemical Composition | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.