| Application | Encapsulating, Moulding, Potting, Repairing, Sealing |
| Filler & Putty Type | Epoxy Putty |
| Product Form | Putty |
| Package Type | Tube |
| Cure Time | 10 h |
| Package Size | 500 g |
| Maximum Operating Temperature | +82°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +82 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.