| Trade Name | T70 |
| Application | Threadlocking |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 12 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -53°C |
| Specific Gravity | 1.04 |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, Hydroxyalkyl Methacrylate, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -53 → +150 °C |
| Special Features | Anaerobic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.