| Application | Tamper Evident Seal Varnish |
| Cure Time | 24 h |
| Colour | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 15 ml |
| Maximum Operating Temperature | +135°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Chemical Composition | Butyl Acetate, Ethyl Acetate |
| Odour | Characteristic |
| Operating Temperature Range | -50 → +135 °C |
| Special Features | Integral Brush in Lid for Easy Application |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.